Blog sklepu Hairs.pl o pięknych i zdrowych włosach | Czynniki wpływające na pracę gruczołów łojowych
190
post-template-default,single,single-post,postid-190,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

Czynniki wpływające na pracę gruczołów łojowych

Zgodnie z obietnicą złożoną przy okazji poprzedniego artykułu, dziś wracamy do tematu sebum. Wspomniana substancja, naturalnie produkowana przez gruczoły łojowe znajdujące się w naszej skórze, jest niezastąpiona i pełni bardzo ważne funkcje. Niestety nie zawsze jej ilość utrzymana jest na właściwym poziomie.

W ciągu doby na każdy centymetr kwadratowy skóry przypada kilka do kilkuset miligramów sebum. Wartość ta jest oczywiście uśredniona, ponieważ ilość gruczołów w poszczególnych obszarach skóry nie jest jednakowa, a ponadto u każdego człowieka intensywność iść pracy jest inna. Najwięcej gruczołów można znaleźć na klatce piersiowej, plecach, twarzy i głowie. Z kole najmniej na przedramionach, a obszary całkowicie pozbawione gruczołów łojowych to wewnętrzne strony stóp i dłoni.

Ilość wydzielanego sebum jest największa zaraz po narodzinach i maleje po ok. 6 miesiącach życia. Później w wieku nastoletnim ponownie się zwiększa i na podobnym poziomie utrzymuje się do co najmniej 18 roku życia. Praca gruczołów łojowych stopniowo zaczyna słabnąć po 25 roku życia, a po ukończeniu 40 lat – zanikać. Należy podkreślić, iż kobiety w okresie menopauzy całkowicie zatracają zdolność produkcji łoju, stąd też często doskwiera im problem z bardzo suchą skórą i włosami. Ilość produkowanego sebum jest bowiem ściśle związana nie tylko z wiekiem, ale również z poziomem hormonów – estrogen i progesteron (te zatrzymują jego wydzielanie) oraz testosteron, dehydroepiandrosteron, 4-androstenedion i androstendiol (które wzmagają pracę gruczołów łojowych). Nie bez znaczenia są również warunki atmosferyczne. Produkcja łoju jest wzmożona latem, zwłaszcza w klimacie suchym i o wysokiej temperaturze. Nie bez znaczenia jest ponadto pora dnia, ponieważ w nocy i z samego rana produkcja sebum jest niższa niż po godzinie 10 rano. Niedobory witamin A, B2 i B6, podobnie jak czynniki mechaniczne (dotykanie, tarcie czy uciskanie) powodują zmiany w ilości powstającego łoju.

U niektórych osób ilość produkowanego sebum jest zbyt duża, dlatego doskwiera im m.in. problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Wówczas zalecamy stosować profesjonalny szampon do włosów przetłuszczających się. Jeśli natomiast masz suche, łamliwe włosy, koniecznie poszukaj odpowiedniego szamponu i dobrej odżywki do włosów w sklepie fryzjerskim.

No Comments

Post A Comment