Blog sklepu Hairs.pl o pięknych i zdrowych włosach | A + B + C, czyli podstawowe składniki pielęgnujące włosy
185
post-template-default,single,single-post,postid-185,single-format-standard,qode-listing-1.0.1,qode-news-1.0,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-12.0.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

A + B + C, czyli podstawowe składniki pielęgnujące włosy

Dbanie o dobrą kondycję, to proces długotrwały i niezbędna jest tu systematyczność. Bez tego nie ma co liczyć na spektakularne efekty. Dokładnie tak samo jest z kondycją włosów. Trzeba regularnie fundować im zabiegi pielęgnacyjne i dostarczać niezbędnych substancji odżywczych. Tylko jak utrzymać odpowiednią równowagę?

Najistotniejszymi składnikami dla naszych włosów są proteiny, emolienty i humektanty. Dobrze, tylko czym właściwie są te składniki, gdzie je znaleźć i dlaczego są tak ważne?

Zacznijmy od protein. Ten termin w dobie życia w stylu FIT, z pewnością najwięcej Wam mówi. Otóż są to najzwyczajniej w świecie białka proste. Aminokwasy tworzą łuskę włosa, wypełniają ubytki i regenerują ją w pewnym stopniu. Proteiny zwiększają objętość włosów, sprawiają, że są bardziej sypkie, ale jednocześnie bardziej podatne na kręcenie i falowanie. Wartościowe proteiny można znaleźć w takich produktach jak mleko, jajka, piwo, proteiny soi i pszenicy, jedwab, keratyna, kolagen czy amino acid. Pamiętaj jednak, by zachować umiar w dostarczaniu protein. Mogą się nadbudować na łusce włosa i przeproteinować włosy, przez co te będą się nadmiernie puszyć, wysuszać i nie będą wystarczająco wygładzone.

Humektanty to z kolei różne substancje nawilżające. Wykazują zdolności do wiązania wody i mają za zadanie magazynować wodę w łusce włosa. Ponadto sprawiają, że włosy są lśniące i miękkie w dotyku. Można je znaleźć w glicerynie, aloesie, wyciągach z ziół i ekstraktach, kwasie hialuronowym, panthenolu, moczniku, miodzie i cukrze. Co ważne humektanty stosowane w nadmiernych ilościach, mogą je wysuszać.

By temu zapobiec, niezbędne jest stosowanie również emolientów. Dzięki nim na powierzchni włosa tworzy się warstwa ochronna, która zapobiega utracie wody. Ich zadaniem jest utrzymywanie nawilżenia, które zostało dostarczone przez humektanty. Ponadto zabezpieczają włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, elektryzowaniem i puszeniem się. Przykładami emolientów znajdujących się w kosmetykach fryzjerskich są różnego rodzaju oleje i olejki, masło shea, silikony czy parafina. Te składniki stosowane w nadmiernych ilościach sprawiają, że włosy szybciej się przetłuszczają, tracą objętość i są nadmiernie obciążone.

No Comments

Post A Comment